Eaton A25SNC30B
SKU: CS4831031MPN: A25SNC30BAlternate Part #: D1A25SNC30BUPC/EAN: 782113758046
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 30 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831031 |
|---|---|
| MPN | A25SNC30B |
| Alternate Part # | D1A25SNC30B |
| UPC/EAN | 782113758046 |


