Eaton A25SNC30BA
SKU: CS4831032MPN: A25SNC30BAAlternate Part #: D1A25SNC30BAUPC/EAN: 782113922133
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 1NO, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 30 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831032 |
|---|---|
| MPN | A25SNC30BA |
| Alternate Part # | D1A25SNC30BA |
| UPC/EAN | 782113922133 |


