Eaton B25SNC25A
SKU: CS4835034MPN: B25SNC25AAlternate Part #: D1B25SNC25AUPC/EAN: 782113003931
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 25 A IFL, 1 pole, Single-phase, B25, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Single-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4835034 |
|---|---|
| MPN | B25SNC25A |
| Alternate Part # | D1B25SNC25A |
| UPC/EAN | 782113003931 |

