Eaton B25SNC30A
SKU: CS4835038MPN: B25SNC30AAlternate Part #: D1B25SNC30AUPC/EAN: 782113005256
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Separate control wiring, Open with metal mounting plate, 30 A IFL, 1 pole, Single-phase, B25, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Separate control |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |