Eaton 13104AQD07
SKU: CS763483MPN: 13104AQD07Alternate Part #s: 13104AQD07EAT-13104AQD07UPC/EAN: 04015081323982
Eaton Moeller® series E58 Diffuse reflective sensor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Moeller® series Diffuse reflective sensor, Sn\=50mm, 4L, 10-30VDC, PNP, NPN, M18, insulated material, M12, Beam: straight
Attributes
| Adjustment Range Max | 0 MMT |
| Adjustment Range Max Uom | MMT |
| Adjustment Range Min | 0 MMT |
| Adjustment Range Min Uom | MMT |
| Adjustment Type | Other |
| Ambient Operating Temperature Max | 70 CEL |
| Ambient Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Ambient Operating Temperature Min | -40 CEL |
| Ambient Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Cable Sheath Material | Other |
| Connection | M12 |
| Connection Type | 4-wire Plug-in connection M12 x 1 |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 100 mA PNP, 250 mA NPN at 10-30 Vdc |
| Degree Of Protection | NEMA 6 IP67 |
| Diameter Sensor | 18 MMT |
| Diameter Sensor Uom | MMT |
| Electric Connection Type | Connector M12 |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) Plastic |
| Enclosure Type | Cylinder, screw-thread |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP69K |
| Features | Straight beam |
| Fitted With | Background suppression (Perfect Prox) |
| Functions | Protection against polarity reversal Short-circuit protection Reflected-light beam |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Interface Type | Other |
| Led Indicator | Output ON Status indication of Switching state: Red LED |
| Light Dot Size | 0 MMK |
| Light Dot Size Uom | MMK |
| Light Type | Polarity free red light |
| Load Current | Max. 100 mA (Ie, PNP) Max. 250 mA (Ie, NPN, 120 > 50°C) |
| Maximum Dc Current | 100 mA PNP, 250 mA NPN |
| Number Of Contact Energized Outputs With Signalling Function | 0.0000 |
| Number Of Outputs Protected Contact Energized | 0.0000 |
| Number Of Outputs Protected Semiconductor | 0.0000 |
| Number Of Outputs Semiconductor With Signaling Function | 2.0000 |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Distance Max | 0 MMT |
| Operating Distance Max Uom | MMT |
| Operating Distance Min | 0 MMT |
| Operating Distance Min Uom | MMT |
| Operating Mode | Switching principle: Adjustable bright/dark switching |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Operation Agent Safety Class | Safety class 2 |
| Operational Current Ib In The Switched State At 24 V Dc | 30 AMP |
| Operational Current Ib In The Switched State At 24 V Dc Uom | AMP |
| Optical Surface Material | Plastic |
| Output Current At Protected Output Max | 0 4K |
| Output Current At Protected Output Max Uom | 4K |
| Output Current Ma Max | 250 4K |
| Output Current Ma Max Uom | 4K |
| Product Category | Comet Series |
| Protection | Auto reset short circuit |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max | 30 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min | 10 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min Uom | VLT |
| Rated Switching Distance Sn | 50 MMT |
| Rated Switching Distance Sn Uom | MMT |
| Reflector Distance Min | 0 MMT |
| Reflector Distance Min Uom | MMT |
| Response Time | 1 ms |
| Safety Type Iec 61496 1 | 1.0000 |
| Sensing Mode | Light-/dark switching |
| Sensor Material | Insulated material |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Series | Comet |
| Shock Resistance | 100 g, Mechanical, Shock duration 3 ms |
| Switch Function Type | Programmable/configurable |
| Switching Distance Max | 50 MMT |
| Switching Distance Max Uom | MMT |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| Switching Output Type | PNP/NPN |
| Switching Voltage Of Ossd At State High | 30.0000 |
| Switching Voltage Of Ossd At State High Uom | VLT |
| Transmission Range Of The Safety Field | 0 MTR |
| Transmission Range Of The Safety Field Uom | MTR |
| Triangulation | Background fade-out |
| Type | Optical sensors |
| Voltage Rating Max | 30 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Type | DC |
| Wire Size | 22 |
Specifications
| SKU | CS763483 |
|---|---|
| MPN | 13104AQD07 |
| Alternate Part #s | 13104AQD07, EAT-13104AQD07 |
| UPC/EAN | 04015081323982 |










