Belimo ZONE24NC
SKU: CS678517MPN: ZONE24NC
Valve Actuator, Spring return, AC 24 V, On/Off
Unit
42 in stock
remove
add
Product Details
Attributes
Control On/Off
Fail-Safe Spring Return
Nominal Voltage AC 24 V
Transformer Sizing 7 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 1
Power Supply 24 VAC, ±10%, 50/60 Hz
Power Consumption In Operation 6.5 W
Electrical Connection 18” wire leads
Angle Of Rotation 90°
Position Indication Mechanically (integrated)
Running Time (Motor) 40 s
Running Time Fail-Safe <5 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature 32…104°F [0…40°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP20
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 1
Connection cable
Servicing maintenance-free
Nominal Voltage Ac 24 V