Belimo ZONE24NC-S
SKU: CS4063578MPN: ZONE24NC-S
Valve Actuator, Spring return, AC 24 V, On/Off, 1 x SPST
Product Details
Attributes
| Control | On/Off |
| Auxillary Switch | 1 x SPST |
| Fail-Safe | Spring Return |
| Nominal Voltage | AC 24 V |
| Transformer Sizing | 7 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 1 |
| Power Supply | 24 VAC, ±10%, 50/60 Hz |
| Power Consumption In Operation | 6.5 W |
| Electrical Connection | 18” wire leads |
| Angle Of Rotation | 90° |
| Position Indication | Mechanically (integrated) |
| Running Time (Motor) | 40 s |
| Running Time Fail-Safe | <5 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | 32…104°F [0…40°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP20 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 1 |
| Connection | cable |
| Servicing | maintenance-free |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Noise Level, Motor | 35 dB(A) |
| Quality Standard | ISO 9001 |
| Noise Level, Fail-Safe | 35 dB(A) |
| Agency Listing | CE, cULus |
| Auxiliary Switch | 1 x SPST, 0.4 A resistive (0.4 A inductive) @ AC 24 V, |