Turck B2NF25H-QR20-2LI2X3-H1151
SKU: CS5978446MPN: B2NF25H-QR20-2LI2X3-H1151Alternate Part #: 100031516UPC/EAN: 4047101578294




$683.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dynamic Inclinometer
- Rectangular, plastic, Ultem
- Status displayed via LED
- Angle detection along two axes with ±25 ° measuring range
- High protection class IP68/IP69K
- Protected against salt spray and rapid temperature change
- 15…30 VDC
- M12 × 1 male connector, 5-pin
- Analog output 4…20 mA
- The center point of the measuring range can be adjusted using teach adaptor TX1-Q20L60
- Individual parameterization possible with USB-2-IOL-0002
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Construction Size | 71.6 x 62.6 x 20 mm |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 90318080000.0000 |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27279090 -/- Sensor technology (not classified) |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, Ultem |
| Measuring Principle | Combination of gyroscopes and accelerometers |
| Measuring Range | -25…25° |
| Number Of Measuring Axes | 2.0000 |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP68/IP69K |
Specifications
| SKU | CS5978446 |
|---|---|
| MPN | B2NF25H-QR20-2LI2X3-H1151 |
| Alternate Part # | 100031516 |
| UPC/EAN | 4047101578294 |

