Turck RU300D-M30M-UPN8X2-H1141
SKU: CS5505252MPN: RU300D-M30M-UPN8X2-H1141Alternate Part #: 100039012UPC/EAN: 4047101596458




$792.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Ultrasonic Sensor
Diffuse Mode Sensor
- Smooth sonic transducer face
- M30 cylindrical design, potted
- Connection via M12 × 1 male connector
- Measuring range adjustable via teach-in
- Temperature compensation
- Blind zone: 30 cm
- Range: 300 cm
- Resolution: 1 mm
- Adjustable switching hysteresis
- Aperture angle of sonic cone: ± 5 °
- Switching output, push-pull (PNP/NPN)
- NO/NC programmable
- IO-Link
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Approvals | CE, cULus |
| Communication Protocol | IO-Link |
| Construction Size | M30 x 1.5 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27272803 -/- Ultrasonic proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Function | Proximity |
| Housing Material | Metal, CuZn, Nickel Plated |
| Operating Mode | Time of Flight |
| Operating Voltage | 18…30 VDC |
| Output Function | PNP/NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Radiation Direction | straight |
| Range | 300…3000 mm |
| Resolution | 1 mm |
| Special Feature | Teach input |
| Switching Element Function | NO/NC |
Specifications
| SKU | CS5505252 |
|---|---|
| MPN | RU300D-M30M-UPN8X2-H1141 |
| Alternate Part # | 100039012 |
| UPC/EAN | 4047101596458 |






