Turck RU150D-M18M-LIU8X2-H1141
SKU: CS5505249MPN: RU150D-M18M-LIU8X2-H1141Alternate Part #: 100039011UPC/EAN: 4047101596441




$460.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Ultrasonic Sensor
Diffuse Mode Sensor
- Smooth sonic transducer face
- M18 cylindrical design, potted
- Connection via M12 × 1 male connector
- Measuring range adjustable via teach-in
- Temperature compensation
- Blind zone: 15 cm
- Range: 150 cm
- Resolution: 1 mm
- Adjustable switching hysteresis
- Narrow sonic cone
- 1 × switching output, PNP/NPN, IO-Link, teach-in, synchronization
- 1 × analog output, 4…20 mA/0…20 mA/0…10 V
- NO/NC programmable
- Transmission of process value and parametrization via IO-link
- Adjustable operation as a retroreflective sensor
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Approvals | CE, cULus |
| Communication Protocol | IO-Link |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Current Output | 4…20 mA |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27272803 -/- Ultrasonic proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Function | Proximity |
| Housing Material | Metal, CuZn, Nickel Plated |
| Operating Mode | Time of Flight |
| Operating Voltage | 18…30 VDC |
| Output Function | PNP/NPN, analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Radiation Direction | straight |
| Range | 150…1500 mm |
| Resolution | 1 mm |
| Special Feature | Synchronization, Teach input, Resistant to chemicals |
| Switching Element Function | NO/NC |
| Voltage Output | 0…10 V |
Specifications
| SKU | CS5505249 |
|---|---|
| MPN | RU150D-M18M-LIU8X2-H1141 |
| Alternate Part # | 100039011 |
| UPC/EAN | 4047101596441 |




