Eaton XTSRE10BE44TD
SKU: CS5483077MPN: XTSRE10BE44TDAlternate Part #: MSAA191720UPC/EAN: 786689042875
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 24 Vdc, 3NO-3NC + 1NO-1NC, Frame BE, 45mm, 50-60 Hz, Three-pole, Size K, 380-415V, Freedom, Safety contactor relay
Attributes
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 3 NO, 3 NC + 1 NO, 1 NC |
| Frame | Freedom |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operational Current | 380-415 V |
| Series | Freedom |
| Size | Size K |
| Type | Safety contactor relay |
Specifications
| SKU | CS5483077 |
|---|---|
| MPN | XTSRE10BE44TD |
| Alternate Part # | MSAA191720 |
| UPC/EAN | 786689042875 |





