Eaton CE15KNS3TB
SKU: CS2095791MPN: CE15KNS3TBUPC/EAN: 782113007489
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 73A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NO, 73A, Frame K, 60 Hz, Side, Three-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 73A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 73 A |
| Frame Size | K |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Method | Side |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS2095791 |
|---|---|
| MPN | CE15KNS3TB |
| UPC/EAN | 782113007489 |

