Eaton XTCE050D00T
SKU: CS5482944MPN: XTCE050D00TAlternate Part #: MSAA277834UPC/EAN: 4015082778347
Eaton XT IEC contactor






$255.76
Unit2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 50A, 24 Vac, 50-60 Hz, 0NO-0NC, 50A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 3, 7.5, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 50 A |
| Frame Size | 55 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 3, 7.5, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5482944 |
|---|---|
| MPN | XTCE050D00T |
| Alternate Part # | MSAA277834 |
| UPC/EAN | 4015082778347 |

