Eaton XTCE050D00B
SKU: CS5007954MPN: XTCE050D00BAlternate Part #: MSAA277829UPC/EAN: 04015082778293
Eaton XT IEC contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 50A, 220 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 0NO-0NC, 50A, Frame D, 55 mm, 50-60 Hz, 3, 7.5, 10/ 15, 20, 40, 50 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil Voltage | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 50 A |
| Frame Size | 55 mm |