Eaton V24E47F5516QCU
SKU: CS5482796MPN: V24E47F5516QCUUPC/EAN: 786689710637
Eaton General purpose ventilated transformer




$95,032.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, 240 V, 240 Delta, 480Y/277 V, 115C rise, Cu Q, 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016), Three-phase, 500 kVA, NEMA 3R
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 240 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +1 @ 5%, -1@ 5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS5482796 |
|---|---|
| MPN | V24E47F5516QCU |
| UPC/EAN | 786689710637 |

