Eaton V29E47T5516QCU
SKU: CS4994549MPN: V29E47T5516QCUUPC/EAN: 786680234163
Eaton General purpose ventilated transformer




$79,428.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, Copper windings, NEMA 2, GPE, 60 Hz, 220°C, 500 kVA, Floor, Three-phase, 208 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, +1 at 5%, -1 at 5%, 150°C, 500 kVA, 208 Vac-480Y/277 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +1 at 5%, -1 at 5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Voltage Rating | 208-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | FOT |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4994549 |
|---|---|
| MPN | V29E47T5516QCU |
| UPC/EAN | 786680234163 |

