Eaton V29E47T5516
SKU: CS4994547MPN: V29E47T5516UPC/EAN: 786680195174
Eaton General purpose ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, NEMA 3R, DH6, 60 Hz, 220°C, 500 kVA, Floor, Three-phase, 208 Delta V, 480Y/277 Vac, NEMA ST-20, +1 at 5%, -1 at 5%, 150°C, 500 kVA, 208 Vac-480Y/277 Vac, DOE 2016
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | DH6 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 500 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | Fungus-resistent varnished core and coil |
| Tap Size | +1 at 5%, -1 at 5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated type DT-3 transformer |
| Volt Ampere Rating | 500 kVA |
| Voltage Rating | 208-480Y/277V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | Not required |
Specifications
| SKU | CS4994547 |
|---|---|
| MPN | V29E47T5516 |
| UPC/EAN | 786680195174 |

