Eaton V29E47T4116Q
SKU: CS4994546MPN: V29E47T4116QUPC/EAN: 786680239915
Eaton General purpose ventilated transformer




$44,615.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
400 kVA DOE 2016 Efficient General Purpose Ventd Transformer 208V Delta, 480Y/277,150C rise, Al Q
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 400 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | +1 at 5% FCAN, -1 at 5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 400 kVA |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4994546 |
|---|---|
| MPN | V29E47T4116Q |
| UPC/EAN | 786680239915 |
