Eaton EHB2425A3KS0F20000
SKU: CS5476479MPN: EHB2425A3KS0F20000Alternate Part #: 3-4779-50227AUPC/EAN: 786689090142
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476479 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A3KS0F20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50227A |
| UPC/EAN | 786689090142 |
