Eaton EHB2425A2KS0F00000
SKU: CS5476462MPN: EHB2425A2KS0F00000Alternate Part #: 3-4779-50209AUPC/EAN: 786689089528
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 242A, 250 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 242A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 250 hp |
| Options | Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476462 |
|---|---|
| MPN | EHB2425A2KS0F00000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50209A |
| UPC/EAN | 786689089528 |
