Eaton EHD1804A2K00010000
SKU: CS5480910MPN: EHD1804A2K00010000Alternate Part #: 3-4777-40200AUPC/EAN: 786689160876
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 180A, 150 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | fault) Non-bypass light kit (power on run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480910 |
|---|---|
| MPN | EHD1804A2K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40200A |
| UPC/EAN | 786689160876 |
