Eaton EHD1804ACK00000000
SKU: CS5480907MPN: EHD1804ACK00000000Alternate Part #: 3-4782-40027AUPC/EAN: 786689161095
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 180A, 150 hp 480V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480907 |
|---|---|
| MPN | EHD1804ACK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4782-40027A |
| UPC/EAN | 786689161095 |
