Eaton EHD1445ABK00000000
SKU: CS5480863MPN: EHD1445ABK00000000Alternate Part #: 3-4782-50026AUPC/EAN: 786689159290
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 144A, 150 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 150 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480863 |
|---|---|
| MPN | EHD1445ABK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4782-50026A |
| UPC/EAN | 786689159290 |