Eaton EHB1804ACKT0E00000
SKU: CS5476184MPN: EHB1804ACKT0E00000Alternate Part #: 3-4782-40018AUPC/EAN: 786689083090
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 180A, 150 hp 480V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 150 hp |
| Options | Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476184 |
|---|---|
| MPN | EHB1804ACKT0E00000 |
| Alternate Part # | 3-4782-40018A |
| UPC/EAN | 786689083090 |
