Eaton EHD1564A3K0001A000
SKU: CS5480892MPN: EHD1564A3K0001A000Alternate Part #: 3-4777-40196AUPC/EAN: 786689160098
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 156A, 125 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Non-bypass light kit (power on run Space heater fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480892 |
|---|---|
| MPN | EHD1564A3K0001A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40196A |
| UPC/EAN | 786689160098 |