Eaton EHB1564A3KS0G2A000
SKU: CS5476112MPN: EHB1564A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-40088AUPC/EAN: 786689079482
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 156A, 125 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 156A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476112 |
|---|---|
| MPN | EHB1564A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-40088A |
| UPC/EAN | 786689079482 |
