Eaton EHD1542A3K0001A000
SKU: CS5480882MPN: EHD1542A3K0001A000Alternate Part #: 3-4777-20196AUPC/EAN: 786689159689
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 154A, 60 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 154A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater fault) run Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480882 |
|---|---|
| MPN | EHD1542A3K0001A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20196A |
| UPC/EAN | 786689159689 |
