Eaton EHD1302A3K00010000
SKU: CS5480850MPN: EHD1302A3K00010000Alternate Part #: 3-4777-20187AUPC/EAN: 786689161446
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 130A, 50 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | run fault) Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480850 |
|---|---|
| MPN | EHD1302A3K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20187A |
| UPC/EAN | 786689161446 |
