Eaton EHD1302A1K00010000
SKU: CS5480844MPN: EHD1302A1K00010000Alternate Part #: 3-4777-20182AUPC/EAN: 786689161248
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 130A, 50 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Non-bypass light kit (power on run fault) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480844 |
|---|---|
| MPN | EHD1302A1K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20182A |
| UPC/EAN | 786689161248 |
