Eaton EHD1302A2K00000000
SKU: CS5480845MPN: EHD1302A2K00000000Alternate Part #: 3-4777-20183AUPC/EAN: 786689161255
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 130A, 50 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 50 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480845 |
|---|---|
| MPN | EHD1302A2K00000000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20183A |
| UPC/EAN | 786689161255 |
