Eaton EHD1302A3K0000A000
SKU: CS5480847MPN: EHD1302A3K0000A000Alternate Part #: 3-4777-20186AUPC/EAN: 786689161439
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 130A, 50 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR space heater
Attributes
| Amperage Rating | 130A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480847 |
|---|---|
| MPN | EHD1302A3K0000A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20186A |
| UPC/EAN | 786689161439 |
