Eaton EHD1431A2K00010000
SKU: CS5480857MPN: EHD1431A2K00010000Alternate Part #: 3-4777-10184AUPC/EAN: 786689161828
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 143A, 50 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR non-byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 143A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | run fault) Non-bypass light kit (power on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480857 |
|---|---|
| MPN | EHD1431A2K00010000 |
| Alternate Part # | 3-4777-10184A |
| UPC/EAN | 786689161828 |
