Eaton EHB6D61A3JS0G20000
SKU: CS5478709MPN: EHB6D61A3JS0G20000Alternate Part #: 3-4774-10207AUPC/EAN: 786689121877
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478709 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10207A |
| UPC/EAN | 786689121877 |
