Eaton EHB6D61A3JT0G20000
SKU: CS5478721MPN: EHB6D61A3JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-10215AUPC/EAN: 786689119058
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts bypass run) fault Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478721 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10215A |
| UPC/EAN | 786689119058 |
