Eaton EHB6D61A3JS0F2A000
SKU: CS5478704MPN: EHB6D61A3JS0F2A000Alternate Part #: 3-4774-10204AUPC/EAN: 786689121709
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478704 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A3JS0F2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10204A |
| UPC/EAN | 786689121709 |
