Eaton EHB6D61A2JS0E20000
SKU: CS5478651MPN: EHB6D61A2JS0E20000Alternate Part #: 3-4774-10148AUPC/EAN: 786689122140
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.6A, 1.5 hp 208V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6.6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478651 |
|---|---|
| MPN | EHB6D61A2JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-10148A |
| UPC/EAN | 786689122140 |
