Eaton EHB6D02A3JU002A000
SKU: CS5478274MPN: EHB6D02A3JU002A000Alternate Part #: 3-4774-20220AUPC/EAN: 786689113551
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478274 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JU002A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20220A |
| UPC/EAN | 786689113551 |