Eaton EHB6D02A3KS0G2A000
SKU: CS5478302MPN: EHB6D02A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-20264AUPC/EAN: 786689115586
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch fault Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478302 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20264A |
| UPC/EAN | 786689115586 |
