Eaton EHB6D02A3JS0G2A000
SKU: CS5478246MPN: EHB6D02A3JS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-20208AUPC/EAN: 786689113162
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478246 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20208A |
| UPC/EAN | 786689113162 |
