Eaton EHB6D02A3JV0E2A000
SKU: CS5478278MPN: EHB6D02A3JV0E2A000Alternate Part #: 3-4774-20240AUPC/EAN: 786689114626
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (On VFD Run Space heater Fault Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478278 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JV0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20240A |
| UPC/EAN | 786689114626 |