Eaton EHB6D02A3JT0G20000
SKU: CS5478259MPN: EHB6D02A3JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-20215AUPC/EAN: 786689113377
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) fault Auxiliary contacts VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478259 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20215A |
| UPC/EAN | 786689113377 |
