Eaton EHB6D02A3KT0E20000
SKU: CS5478311MPN: EHB6D02A3KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-20267AUPC/EAN: 786689115760
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478311 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20267A |
| UPC/EAN | 786689115760 |