Eaton EHB6D02A3JU0G20000
SKU: CS5478271MPN: EHB6D02A3JU0G20000Alternate Part #: 3-4774-20231AUPC/EAN: 786689113209
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch Auxiliary contacts VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478271 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20231A |
| UPC/EAN | 786689113209 |