Eaton EHB6D02A3JT0G2A000
SKU: CS5478258MPN: EHB6D02A3JT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-20216AUPC/EAN: 786689113513
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | bypass run) Space heater Manual bypass switch VFD run Bypass light kit (on fault Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478258 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20216A |
| UPC/EAN | 786689113513 |