Eaton EHB6D02A3JS0E20000
SKU: CS5478239MPN: EHB6D02A3JS0E20000Alternate Part #: 3-4774-20199AUPC/EAN: 786689115821
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | bypass run) fault Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478239 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A3JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20199A |
| UPC/EAN | 786689115821 |