Eaton EHB6D02A2KU0G20000
SKU: CS5478233MPN: EHB6D02A2KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-20192AUPC/EAN: 786689115616
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478233 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20192A |
| UPC/EAN | 786689115616 |