Eaton EHB6D02A2JV0E20000
SKU: CS5478209MPN: EHB6D02A2JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-20168AUPC/EAN: 786689114640
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch fault VFD run Bypass light kit (on bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478209 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20168A |
| UPC/EAN | 786689114640 |