Eaton EHB6D02A2JT0G20000
SKU: CS5478199MPN: EHB6D02A2JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-20156AUPC/EAN: 786689114084
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | VFD run Auxiliary contacts bypass run) fault Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478199 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20156A |
| UPC/EAN | 786689114084 |