Eaton EHB6D02A2JU0G20000
SKU: CS5478205MPN: EHB6D02A2JU0G20000Alternate Part #: 3-4774-20164AUPC/EAN: 786689114459
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | fault Auxiliary contacts bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478205 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20164A |
| UPC/EAN | 786689114459 |