Eaton EHB6D02A2JS0G00000
SKU: CS5478192MPN: EHB6D02A2JS0G00000Alternate Part #: 3-4774-20151AUPC/EAN: 786689113889
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 6.0A, 1.5 hp 230V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont
Attributes
| Amperage Rating | 6A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5478192 |
|---|---|
| MPN | EHB6D02A2JS0G00000 |
| Alternate Part # | 3-4774-20151A |
| UPC/EAN | 786689113889 |